Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Wydarzenia

Kwiecień

Za oknem, raz słońce, raz deszcz, a czasami i śnieg! bo „Kwiecień, plecień,
bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”
– tak nam mówi jedno z przysłów.

Na początku miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, wszyscy bardzo dbaliśmy, aby w naszej szkole i świetlicy nie zabrakło niebieskiego akcentu. Ważne jest szerzenie świadomości na temat tej choroby również wśród naszych uczniów.

Z uczniami naszej szkoły świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki - nie zabrakło pogadanek o książce, a także wspólnego czytania. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie rozmawiali o tradycjach, zwyczajach i potrawach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wspólnie przygotowywaliśmy się do świąt pełnych radości i wiosennego nastroju. Powstały piękne własnoręcznie wykonane kartki, ozdoby i dekoracje świąteczne.

Uczniowie chętnie uczestniczyli również w zajęciach poświęconych polskim legendom – szczególnie bliskie były te o naszym regionie. Wspólnie oglądane filmy edukacyjne bardzo pomogły zrozumieć co jest bajką, a co legendą – świetliczaki wykonali cudowne prace o tej tematyce.

Nie zapomnieliśmy o naszej planecie Ziemi, która jest bardzo ważnym dla nas miejscem do życia –obchodziliśmy „Światowy Dzień Ziemi”. Rozmawialiśmy o tym jak o nią dbać, by służyła nam jak najdłużej. Wiemy już, że powinniśmy dokonywać segregację odpadów
i śmieci, oszczędzać wodę i prąd. Ważne jest byśmy byli świadomi, że każdy zużyty przez nas przedmiot może dostać od nas drugie życie.

W ostatnich dniach miesiąca rozmawialiśmy o zbliżających się ważnych dla naszego kraju świętach: 1 maja – Święto Pracy, 2 Maja - Święto Flagi i 3 Maja – Święto Konstytucji.
Z tej okazji w naszej świetlicy odbył się apel w wykonaniu koleżanek i kolegów z klas II.

Kilku Świetliczaków odwiedziło Klub Seniora w Kowalach wręczając im wykonane przez siebie prace. Naszą świetlicę odwiedził również pracownik Wojsk Obrony Pogranicza, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam swoja interesującą pracę.

Nie zabrakło również dobrej zabawy przy budowaniu z klocków, układaniu puzzli, klejeniu plasteliny, grach planszowych i wspólnych wyjściach na świeże powietrze. Nietypowe święta były kolejną okazją do wykonania wielu ciekawych prac.

Marzec

Intensywny i pełen różnorodnych wydarzeń marzec minął nam bardzo szybko. Mieliśmy okazję przypomnieć zasady kulturalnego zachowania się,: jak powinniśmy witać się z różnymi osobami?, jak zachować się przy stole podczas posiłków?, czy należy sprzątać wokół siebie itd. Podczas wykonywania prac plastycznych o tej tematyce często towarzyszyła nam piosenka „Bardzo kulturalna …”

Omawialiśmy, w jaki sposób budować pozytywne relacje miedzy sobą, jak być dobrym kolegą, koleżanką, przyjacielem szczególnie, gdy wokół nas jest tak wiele dzieci z Ukrainy.

Tradycyjnym wydarzeniem w świetlicy były obchody Święta Kobiet. Kilka dni wcześniej rozpoczęliśmy doskonalenie naszych umiejętności w redagowaniu życzeń. Powstało wiele pięknie zaprojektowanych kartek, które koledzy 8 marca wręczyli swoim koleżankom – za co serdecznie im dziękujemy.

Wiosna, wiosna ach to ty!..” – to kolejne tematy omówione przez światliczaków. Wszyscy bardzo wyczekiwaliśmy na tę piękną porę roku, uczniowie zapoznali się z tradycją topienia marzanny, a także obrzędami, które kultywowane są w różnych regionach naszego kraju. Przypomnieli nazwy pierwszych wiosennych ptaków i kwiatów – zaznajomili się z chronionymi gatunkami roślin. Ważne i ciekawe były również zajęcia o tematyce: jak należy ubrać się podczas pierwszych wiosennych dni, by nie zachorować?, czy ważne jest uprawianie sportu i sposób odżywiania się?. Przypomnieliśmy czym zajmują się poszczególni lekarze i dlaczego ich praca jest ważna. Powstało wiele pięknych prac plastycznych związanych z wiosną.

Uczniowie wspólnie z wychowawcami założyli świetlicowy eko – warzywnik, którym będą się opiekować, ponadto jak każdego miesiąca obchodzili wiele nietypowych świąt – popatrzcie na prace!

 

Styczeń

W naszej świetlicy nigdy się nie nudzimy. Tu zawsze dużo się dzieje, wciąż mamy nowe i ciekawe pomysły, a na zajęciach i podczas zabaw dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy.

W styczniu po świątecznej przerwie uczniowie wspominali spotkania ze Świętym Mikołajem, czas spędzony podczas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na zajęciach przybliżyliśmy również informacje związane z obchodami i symboliką święta Trzech Króli.

Zajęcia prowadzone w naszej świetlicy nawiązywały głównie do pory roku – Zimy. Wszyscy bardzo chętnie wykonywali różne prace plastyczne, które ukazywały piękno i urok tej pory roku, a także korzyści dla naszego zdrowia. Świetliczaki przypomnieli i utrwalili pory roku, nazwy miesięcy, zapoznali się z przysłowiami na dany miesiąc czytając baśnie Ch. Andersena „O 12 miesiącach”. Uczniowie wykonali kalendarze na Nowy Rok 2023.

Wiele rozmawiali o dokarmianiu ptaków i zwierząt podczas trudnych zimowych warunków. Wspólnie tworzyliśmy listy przedmiotów, które mogą przydać się podczas podróży prawdziwych i tych wymarzonych: paszport, walizka, kompas, apteczka, mapa i inne niezbędne przedmioty. Ważne także były cele tych podróży i środki jakimi można podróżować.

Jeszcze przed feriami uczniowie jak zawsze wykonali drobne upominki dla swoich kochanych dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka.

W tym roku ferie rozpoczęły się dla świetliczaków bardzo wcześnie w związku
z tym zostały przypomniane i utrwalone zasady bezpiecznych zabaw, gier na śniegu, lodzie, poruszania się po drogach a także korzystania z Internetu. Przeprowadzono pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy, gdy inni jej potrzebują.

Każdego dnia wychowawcy świetlicy troszczyli się o dobre zachowanie i relacje między uczniami, dbali o ich bezpieczeństwo a tematyka zajęć i zabaw edukacyjnych stwarzała warunki do rozwijali ich pasje. Często udzielali wsparcia i pomocy, tym którzy mieli trudności w nauce.

Zapraszamy na fotorelację z życia naszej świetlicy.

 

Grudzień

Grudzień – to nie tylko ostatni miesiąc w roku; dla każdego jest wyjątkowy, ponieważ od pierwszych dni wszystkim towarzyszy nastrój wyczekiwania … .

W naszej świetlicy codziennie odbywają się zajęcia sprzyjające rozwojowi każdego ucznia. Dbamy o to, aby spędzony tu czas sprzyjał nawiązywaniu dobrych relacji koleżeńskich, rozwijaniu zainteresowań oraz by uczniowie czuli się tu dobrze i bezpiecznie. Świetlica jest miejscem nauki, wypoczynku, integracji, zabawy i rozwijania zdolności uczniów.

Odliczając dni do szczególnie radosnych dla wszystkich chwil : Mikołajek, Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku, rozmawialiśmy na temat: symboli, tradycji i zwyczajów świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie pastorałek, kolęd i świątecznych piosenek, Wykonaliśmy w świetlicy i na szkolnych korytarzach dekoracje związane z tym okresem.

Wiele radości sprawiła uczniom wizyta Świętego Mikołaja, który podarował świetliczakom nowe klocki i gry planszowe - obiecaliśmy Mu,
że będziemy je szanować i dzielić się nimi wzajemnie.

Zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i materiałami związanych z zimą i zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Powstałe piękne choinki, bombki, witraże, mikołaje, aniołki i inne prace. Zorganizowaliśmy także kolejny kiermasz świąteczny a nasze prace miały duże wzięcie. Piękne kolorowe kartki z życzeniami świetliczaki wręczyli nie tylko pracownikom szkoły, ale również seniorom gminy. Ten gest miał na celu uwrażliwiać i zachęcać do działania na rzecz osób samotnych, chorych – często pozbawionych bliskich osób i radości życia.

Nie zabrakło również czasu na wspaniałe budowle z różnych klocków przy stolikach lub na dywanie, kolorowanek związanych z zbliżającymi się świętami
i Nowym Rokiem.

Liczymy, że rozpoczynający się Nowy Rok 2023 będzie dla wszystkich szczęśliwy, czego z całego serca Wszystkim życzymy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji ukazującej działania w naszej świetlicy, które sprawiały nam wiele radości.

 

Listopad

W naszej świetlicy codziennie dbamy o to, aby spędzony tu czas sprzyjał nawiązywaniu dobrych relacji koleżeńskich, rozwijaniu zainteresowań oraz
by dzieci czuły się tu dobrze i bezpiecznie. Odbywające się tu zajęcia sprzyjają rozwojowi każdego ucznia – jest to miejsce nauki i wypoczynku.

Listopad w świetlicy był bogaty w różne wydarzenia. Uczniowie dowiedzieli się „Co to znaczy niepodległość?” – dlaczego Polacy musieli
ją odzyskać. Poznali legendę o powstaniu państwa polskiego, mieli okazję podzielić się wiedzą na temat naszego państwa – rozmawiali o dawnych stolicach Polski, słuchali legendy o założeniu Gniezna – przedstawili to za pomocą farb. Wykonali wiele prac: zrobiły flagi, kotyliony, orły, zorganizowali apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości a także uroczyście odśpiewali Hymn Polski wspólnie z uczniami klas naszej szkoły.

Kolejne święto obchodzone w naszej świetlicy to „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” – uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka, jakie prawa i obowiązki mają dzieci.

Chętnie przypomnieli słowa: „Piosenki Bardzo Kulturalnej”, poznali umiejętności zachowania się podczas posiłku, higieny i kultury osobistej. Wysłuchali opowiadania „Zepsute zabawki”, dokonali przeglądu i naprawy zabawek i gier w świetlicy.

Uczcili również Dzień Pluszowego Misia tworząc prace plastyczne misia
z różnych rodzajów tkanin i materiałów – przeprowadzili quiz o sławnych misiach.

Uczniowie przeprowadzili pogadanki na temat „Czy warto pomagać ?” – wykonali plakat nawołujący do okazywania pomocy drugiemu człowiekowi. Dowiedzieli się, o zwyczajach i tradycjach związanych z tematyką dnia
Św. Andrzeja – dekorowali salę i przygotowali akcesoria do wróżb: lanie wosku, ustawianie butów, losowanie imion itp.

W ramach wolontariatu koleżanki i koledzy ze starszych klas urozmaicali dzieciom zajęcia – za co bardzo dziękujemy.

Październik

W naszej szkole jesteśmy już dwa miesiące – w szkolnej świetlicy znowu dużo się dzieje. Październik wypełniony był wieloma bardzo ciekawymi aktywnościami.

Zorganizowaliśmy wielką zbiórkę zabawek do szkolnej świetlicy. Tworzyliśmy różne konstrukcje z klocków, układaliśmy puzzle, kolorowaliśmy obrazki, tworzyliśmy wiele prac na świetlicowe tablice.

Rozmawialiśmy o emocjach, uczuciach i nastroju. Emocje towarzyszą nam każdego dnia: powstają samoczynnie, są prostą, krótkotrwałą reakcją człowieka na jakieś wydarzenie - wykonaliśmy prace dotyczące naszych emocji.

W październiku od wielu lat obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt - to jedno z ważniejszych nietypowych świąt - pozwala na uczczenie wszystkich zwierząt zamieszkujących naszą Ziemie.

Świetliczaki pod hasłem „Pupilowe Love” w Dniu Kundelka – przypomniały, że to wspaniała okazja, by podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność. Nic więc dziwnego, że mówi się o nich:”Najwierniejszy przyjaciel człowieka” – z wielką radością wykonaliśmy wiele ciekawych prac przedstawiających naszych pupili.

Wiele radości podczas wykonywania zdjęć sprawiła dzieciom wspólnie wykonana fotobudka. Podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy wiele pięknych laurek oraz redagowaliśmy życzenia dla pracowników naszej szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Świetlica w naszej szkole jest miejscem odpoczynku, radosnych zabaw, jak również miłym spędzaniem czasu przy muzyce relaksacyjnej i czytaniu książek przez nauczycieli.

Prawie codziennie korzystaliśmy z pięknej pogody wychodząc na szkolne boisko i nasze place zabaw, aby wspólnie bawić się w różne gry i zabawy.

 

 

 

 

Data dodania: 2023-01-11 14:19:20
Data edycji: 2023-05-23 07:08:07
Ilość wyświetleń: 782

Dzieje chemii i przemysłu chemicznego biegną dalej naprzód! W tej dziedzinie nie ma ani stacji końcowej, ani stanu nasycenia, ani skrzepnięcia fali wielkiej ewolucji.

Eugeniusz Kwiatkowski
Gmina Kolbudy
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej